Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » AKTUALNOŚCI » Obowiązek zasłaniania ust i nosa w Polsce - rodzaje maseczek ochronnych.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w Polsce - rodzaje maseczek ochronnych.

Data dodania: 10-04-2020

W Polsce od przyszłego czwartku (16 kwietnia 2020 roku) będzie obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.


Warto wiedzieć, jakie są rodzaje maseczek ochronnych albowiem nie wszystkie maski mają takie samo przeznaczenie, nie wszystkich też używa się w ten sam sposób. Które dają najskuteczniejszą ochronę przed zanieczyszczeniami oraz drobnoustrojami oraz w jaki sposób chronią przed koronawirusem?


Zobacz też: Maseczka ochronna na twarz typu FFP1 jednorazowa z atestem


Jednorazowe maseczki chirurgiczne.


Najczęściej stosowane maseczki to chirurgiczne jednorazowego użytku. Służą nie do filtrowanie powietrza, ale mają za zadanie stwarzanie fizycznej bariery między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem. Chronią przed większymi cząsteczkami, o średnicy powyżej 1 mikrometra (μm), a nie przed samymi wirusami o średnicy mierzonej w nanometrach (koronawirus jest to 60 – 140 nm). Tego rodzaju maseczki stanowią skuteczną barierę dla aerozoli, w których mogą znajdować się wirusy. Stopień filtracji takich maseczek określa norma europejska EN 14683, według której maseczki chirurgiczne dzielimy na trzy rodzaje: typ I (skuteczność filtracji ≥ 95), typ II (skuteczność filtracji ≥ 98) oraz typ IIR (skuteczność filtracji ≥ 98) .

W szpitalach np. podczas operacji chirurgicznych, używane są maseczki typu II i IIR. Składają się one z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Maseczki typu IIR od maseczek typu II różnią się tym, że są odporne na przesiąkanie.

Jednorazowe maski chirurgiczne nabierają wilgoci, w związku z czym nie nadają się do długiego noszenia. Powinny być zdejmowane po kilkunastu minutach od założenia. Po użyciu trzeba je wyrzucić. Osoby chore powinny nakładać takie maseczki, by zapobiegać rozpylaniu wirusa, znajdującego się w mikrokroplach pary wodnej, podczas mówienia czy kaszlu.


koronawirus


Półmaski filtrujące – maski medyczne FFP3 a N95


Maseczki medyczne, których zadanie to zatrzymywanie pyłów zawieszonych w powietrzu i aerozoli, składają się nie tylko z materiału (o bardzo gęstym splocie), ale także z filtra oczyszczającego. Można znaleźć wśród nich modele zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku (np. maski antysmogowe). Rodzaj maski rozpoznaje się po oznakowaniu: R – do użytku wielokrotnego, NR – jednorazowe (maks. 8 godz. użytkowania). W maseczkach wielorazowych trzeba regularnie zmieniać filtr (co 28 dni lub częściej).
Zgodnie z normą PN-EN 149 możemy wyodrębnić półmaski o trzech klasach: FFP1 (najniższy poziom ochrony), FFP2 (średnia skuteczność) i FFP3 (duża skuteczność). Różnią się one granicą maksymalnego przecieku wewnętrznego (czyli nieszczelności wynikającej z niecałkowitego przylegania maski do skóry oraz przepuszczania powietrza przez zawór wydechowy). Dla maski FFP1 granica maksymalnego przecieku wewnętrznego wynosi 25 %, dla FFP2 11 %, natomiast dla FFP3 5 %. Oznaczenia P1, P2 i P3 informują o klasie skuteczności filtracyjnej.

  • maseczki FFP1 – ≥ 1 μm
  • maseczki FFP2 – 0,5 ÷ 1 μm
  • maseczki FFP3 – 0,3 ÷ 0,5 μm

Oznaczenia masek różnią się w zależności od kraju produkcji. W Chinach stosuje się oznaczenie KN, natomiast w USA – N (N95, N99, N97).


Jak używać maski? Podstawowe zasady


Żadna maseczka nie ma 100 % skuteczności. Wszystkie gwarancje ochronne obowiązują pod warunkiem, że maseczka jest nakładana, noszona i zdejmowana prawidłowo. Obowiązkowo należy sprawdzić przyleganie maseczki do twarzy, a podczas jej zdejmowania unikać dotykania czaszy. Niektóre maski ochronne mają metalowy pasek w górnej części. Zakłada się je tak, by środek tego paska znalazł się na środku górnej części nosa. Po zdjęciu maseczki trzeba natychmiast poddać ją utylizacji, a później umyć lub zdezynfekować ręce.


Maseczki ochronne – jakie są zalecenia WHO i CDC?


Ciągle trwa dyskusja dotycząca skuteczności masek w walce z pandemią koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podtrzymuje stanowisko, że maski są przeznaczone dla osób chorych, personelu medycznego i wszystkich tych, którzy opiekują się osobami z podejrzeniem infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. WHO podkreśla, że samo noszenie maski nie zapewnia ochrony przed zakażeniem, a może dać złudne poczucie bezpieczeństwa – musi być połączone z innymi środkami ostrożności, przede wszystkim z higieną rąk.
CDC (Centers for Disease Control and Prevention) 3 kwietnia 2020 r. opublikowało nowe rekomendacje, w których podkreśla znaczenie trzymania dwumetrowego dystansu, ale zaznacza też, że maseczki szyte w domu mogą być stosowane jako dodatkowy środek służący zdrowiu publicznemu (stanowią barierę mechaniczną). Zaleca, by nosić tkaninowe nakrycia twarzy w miejscach publicznych, w których inne środki dystansowania społecznego są trudne do utrzymania (np. w sklepach spożywczych i aptekach). CDC nie rekomenduje jednak noszenia maseczek chirurgicznych ani N95, bo te powinny być zastrzeżone dla pracowników ochrony zdrowia i innych osób udzielających pierwszej pomocy medycznej.
Maski N95 są wyrobem medycznym i podlegają przepisom amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Mogą sprawiać trudności w oddychaniu, zwłaszcza u dzieci i osób zmagających się z chorobami układu oddechowego i serca.

Źródło: https://www.medonet.pl/koronawirus/poradnik,rodzaje-maseczek-ochronnych--jaka-maseczke-na-koronawirusa-zaleca-cdc-,artykul,97315874.html

 


Wszystko o maseczkach


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii AKTUALNOŚCI
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu